TEMPUS пројекат MASTS се завршава

TEMPUS пројект "MASTS" се завршава 14. октобра 2014. године након 4 године реализације. Дана 2.октобра 2014. године одржана је завршна међународна конференција TEMPUS пројекта "MASTS" на Природно-математичком факултету у Крагујевцу. Назив конференције био је: "Master Programme for Subject Teachers in Serbia – evaluative reviews" ("Програми образовања наставника предметне наставе - евалуативни осврт").

У раду конференције је учествовало 26 особа, представника домаћих и страних партнера на пројекту. Као представници Универзитета у Нишу завршној конфренцији су присуствовали контакт особа проф. др Татјана Митровић и члан Конзорцијума и локалног тима проф. др Марина Матејевић. Конференцију су отворили проф. др Бранислав Поповић са Природно-математичког факултета у Крагујевцу и главни координатор TEMPUS пројекта "MASTS" проф. др Лидија Радуловић (види: Program zavrsne konferencije u Kragujevcu 02_10_2014). Након тога су представљени резултати и евалуација квалитета мастер програма за образовање професора предметне наставе на Универзитету у Београду од стране проф. др Вере Рајовић и др Наташе Симић. Мастер програм Универзитета у Новом Саду представила је проректор проф. др Зита Бошњак, док је о мастер програму Универзитета у Новом Пазару говорила проф. др Сибела Еминовић. Проблеме реализације мастер програма Професор предметне наставе на Универзитету у Нишу због дуготрајне процедуре акредитације представила је проф. др Татјана Митровић уз напомену да се упис првих студента очекују за месец дана. О специфичностима програма Педагошко-психолошко-методичког образовања наставника на Педагошком факултету у Јагодини говорили су Иван Илић и Слађана Димитријевић. У наставку конференције представљени су и резултати евалуације квалитета мастер програма на сва четири универзитета, коју је спровео Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања, уз помоћ упитника дефинисаних на овом TEMPUS projektu (види: Upitnici za evaluaciju kvaliteta novog mastera).

О детаљима индивидуалних мастер програма и њихове евалуације у документима Prezentacije sa završne konferencije u Kragujevcu 02_10_2014.

У завршној сесији страни партнери (проф. др Matti Meri и проф. др Hannelle Cantell sa Univerity of Helsinki и проф. др Maria Csubak са University of Debrecen) су дали своје предлоге за побољшање механизама контроле квалитета наставе и генерално изразили задовољство постигнутим резултатима и новим мастер програмима за образовање наставника у Србији. Главни координатор проф. др Лидија Радуловић се захвалила свим партнерима на пројекту за уложене напоре у реализацији самог пројекта и закључила да су сви циљеви пројекта остварени.

У наставку конференције је одржан састанак Конзорцијума. Састанку су присуствовали представници: свих државних универзитета, Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, Образовног форума, као и административни секретар пројекта. Главни координатор проф. др Лидија Радуловић је дала пресек урађених активности и посла који све очекује у току израде финалног финансијског извештаја. Она се захвалила свим присутним партнерима на досадашњој сарадњи.

TEMPUS пројект "MASTS" и након завршне конференције наставља да живи кроз активности Центра за образовање наставника и професионално усавршавање и наставног особља и студената мастер програма Професор предметне наставе на Универзитету у Нишу и осталим државним универзитетима.