TEMPUS MASTS: Међународна радионица на Универзитету у Нишу

Међународна радионица под називом "Master Curriculum Design" ("Креирање мастер програма за наставнике предметне наставе") одржана је 30.новембра и 1.децембра 2011. године на Универзитету у Нишу. Организатор конференције је локални тим TEMPUS "MASTS" пројекта састављен од 13 чланова са Филозофског и Природно-математичког факултета у Нишу. У раду конференцији је учествовало 49 домаћих и страних учесника. Скуп је отворио проректор за међународну сарадњу проф. др Весна Лопичић и проф. др Татјана Митровић, контакт особа Универзитета у Нишу за TEMPUS "MASTS" пројект. Учесницима скупа су се пригодним речима обратили и главни координатор TEMPUS "MASTS" пројекта проф. др Вера Рајовић и државни секретар Министарства просвете и науке проф. др Тинде Ковач-Церовић. Уводно предавање под називом "Core Subjects in the Master Curriculum for Educating Subject Teachers – a critical friends approach" ("Основни предмети у мастер програму за образовање предметних наставника – поглед пријатеља критичара") одржао је проф. ем. др Friedrich Buchberger (University of Education in Upper Austria, Linz, Austria).

Прва сесија конференције је била посвећена извештајима CDC групе, односно структури новог мастер програма. Проф. др Лидија Радуловић је представила тзв. заједнички оквир мастер програма, док су представници сваког државног универзитета понаособ говорили о сопственим програмима (види: Prezentacije Workshop u Nisu). Проф. др Снежана Стојиљковић је дала приказ мастер програм наставника предметне наставе који је креиран на Универзитету у Нишу.

Тема друге сесија била је школска пракса као обавезни део образовања будућих наставника. Проф. др Драгица Тривић из Образовног форума је поднела извештај PDC групе о реорганизацији школске праксе. Мирјана Тркуља из Завода за унапређивање образовања и васпитања је говорила о развоју система менторства у српским школама и законској регулативи везаној за то питање.

Трећа сесија се бавила механизмима контроле квалитета образовања будућих наставника. Проф. др Susanne Gottlieb са Metropoliten University College-a (Copenhagen, Denmark) је пренела закључке састанка партнера из Европске уније одржаног 23.септембра 2011. године у Бечу, а везаног за тренутно стање контроле квалитета наставе на српским универзитетима (види: Comments on quality asssurance MUC). Осим тога, проф. Gottlieb је присутне упознала са функционисањем контроле квалитета у Данској (види: Elements of quality assurance in teacher education MUC). Проф. др Micskei Karoly (University of Debrecen, Hungary) је дао преглед система контроле квалитета наставе будућих наставника природних наука у Мађарској.

Последња сесија првог радног дана конференције представљала је извештај CONTESSA групе о организационим и другим стратешким проблемима на пројекту.

Учесници скупа су наставили разговоре и дружење у мање формалној атмосфери уз свечану вечеру у "Best Western Hotel My Place".

Други радни дан скупа је проведен у раду у оквиру група са дефинисаним задацима у оквиру мастер програма. Групу посвећену педагошким и психолошким предметима водила је Hannelle Cantell (University of Helsinki, Finland), док је за групу за методичке предмете била задужена проф. др Susanne Gottlieb. Групу са темом школске праксе водили су проф. др Micskei Karoly и проф. др Maria Csubak (University of Debrecen, Hungary). Након изношења закључака свих радних група, кренула је последња сесија посвећена тренутним проблемима у организацији новог мастер програма. Скуп су затворили проф. др Вера Рајовић и проф. др Татјана Митровић. Након тога одржан је састанак Конзорцијума за његове чланове на коме је направљен план активности за наредну пројектну годину. За детаље консултовати документ под називом Izvestaj Workshop u Nisu 30_11_01_12_2011.