Одржана прва међународна радионица у Новом Саду

У оквиру активности на TEMPUS "MASTS" пројекту организована је међународна радионица на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду од 6. до 8. јуна 2011. године (Act. 1.6: Project workshop in Novi Sad). Тема радионице била је "Образовање предметних наставника у Србији – тренутно стање и ЕУ перспективе" (види: Program radionice u Novom Sadu). Скупу је присуствовало 52 представника из земље и иностранства. Локални тим Универзитета у Нишу представљали су проф. др Наталија Јовановић и проф. др Марина Матејевић са Филозофског факултета и проф. др Татјана Митровић са Природно-математичког факултета.

Први дан скупа био је посвећен размени искуства у организацији образовања наставника са земљамама партнерима из Европске уније (види: Prezentacije Workshopа u Novom Sadu). Представљено је стање у образовању наставника снимљено анкетирањем на свим универзитетима у Србији у току марта месеца. Проф. др Митровић је дала приказ самог тока истраживања заступљености предмета посвећених образовању наставника у постојећим студијским програмима на факултетима Универзитета у Нишу са посебним освртом на стање у природно-математичким наукама. Проф. др Јовановић је презентовала тренутну ситуацију са педагошко-психолошко-методичким предметима на Филозофском факултету у Нишу.

Други дан скупа је био посвећен планирању будућих активности и раду у групама са одређеним садржајима (организациона питања, мастер програм, школска пракса) (види: Izvestaj sa radionice u Novom Sadu juna 2011). Током радионице су формиране 3 радне групе преко којих ће се реализовати активности предвиђене пројектом. Прва радна група названа CONTESSA (Contact Tempus Strategic Activities Group, енг. – Група за стратешке активности на TEMPUS пројекту) је предвиђена као мост између пројекта, новог мастер програма и релевантних институција (Универзитета, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Националног савета за високо образовање). Као чланови ове групе одређени су: Вера Рајовић, Зорана Лужанин, Татјана Митровић, Срећко Трифуновић, Светлана Вујовић, Ћемал Доличанин и Драгица Тривић.

Друга радна група означена као CDC (Curriculum Development Council, енг. – Веће за развој студијског програма) је намењена развоју заједничких основа мастера за образовање наставника и нових предметних садржаја у складу са закључцима ове радионице. Изабрани чланови ове групе су: Вера Рајовић, Лидија Радуловић, Споменка Будић, Марина Матејевић, Слободанка Китић, Бранислав Поповић и Драгица Тривић. Вера Рајовић представља везу између ове групе и CONTESSA групе, а Драгица Тривић је у истом својству у односу на PDC групу.

Трећа радна група – PDC (Practicum Development Council, енг. – Веће за развој школске праксе) група је посвећена реорганизацији система школске праксе. Представници ове групе су Драгица Тривић и по један представник следећих институција: Образовног форума, Удружења пољопривредних средњих школа и Заједнице гимназија Србије, чија ће имена бити накнадно достављена.

Последњег, трећег дана радионице одржан је оснивачки састанак Конзорцијума пројекта (види: Izvestaj sa sastanka Konzorcijuma u Novom Sadu 08_06_2011). За представнике Универзитета у Нишу у овом телу одређени су: Татјана Митровић, као контакт особа и представник Природно-математичког факултета и Марина Матејевић као представник Филозофског факултета. На овом састанку дискутовани су организациони и финансијски аспекти пројекта.