Презентација нових програма нишког Филозофског факултета

На конференцији за новинаре, одржаној 24. септембра у Медија центру, посвећеној презентацији нових програма Филозофског факултета у Нишу, говорило се о и научним скуповима које организује овај факултет, као и о едукацији ментора и новом програму мастер студија.

Декан Филозофског факултета проф. др Горан Максимовић говорио је о реализованим научним скуповима, али и онима које ће током септембра и октобра организовати Филозофски факултет. Он је од најављених издвојио Дане примењене психологије, који ће се у просторијама Факултета организовати 26. и 27. септембра, као и научни скуп у Врању са темом 100 Година Великог рата, који ће 3. и 4. октобра окупити преко сто учесника из земље и иностранства.

Проф. др Наталија Јовановић из Центра за стручно усавршавање наставника и професионални развој говорила је о новом смеру мастер студија Мастер предметне наставе, који ће бити реализован на Филозофском факултету. Она истиче да је смер намењен свима који желе да након завршених студија предају у школама или буду асистенти. Наставу ће изводити професори Филозофског факутлета, а предмети ће махом бити везани за друштвене науке које се мало изучавају на студијама медицине, економије, правима и инжињерским факултетима.

О курсу Обука ментора за извођење студентске наставне праксе говорила је др Марина Јањић из Центра за стручно усавршавање и професионални развој. Она је истакла да је важност едукације ментора велика јер се програм односи на повећање нивоа праксе и стручно усавршавање, што ће довести до бољих резултата када је у питању наставна пракса у којој су наставници и средњошколски професори ментори.

Шта ће овај мастер програм значити студентима?

Марина Јањић: Мастер предметне наставе ће значити свим студентима, нарочито оним који у свом наставном екурикулуму нису имали психолошко-педагошко-методичке предмете. Постоји и законска регулативе која каже да сви будући наставници морају да имају мастер предметне наставе.

Које су предности овог смера?

Марина Јањић: Наставнички мастер је врло занимљив и атрактиван за оне који би да раде у школи и да се баве том професијом јер на један фундаментални и системски начин даје студентима фундамент психолошко-педагошко-методичких и савремених постулата.

Како ће овај програм утицати на факултет?

Марина Јањић: За факултет је ово велики бенефит јер је добио нови студијски програм који ниједан други факултет у Нишу нема.

Где могу да се добију додатне информације о новом смеру?

Марина Јањић: У Служби за мастер и докторске студије у оквиру Филозофског Факултета у Нишу.

Којим ће се предметима посветити највише пажње?

Марина Јањић: Психолошким, педагошким и методичким.

Овај мастер програм ће имати 30 самофинансирајућих места, а једно место ће коштати 85.000 динара.

Извори: