Координативни састанак нових и продужених TEMPUS пројеката у палати Србија

На иницијативу TEMPUS канцеларије Србије и Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије одржан је координативни састанак TEMPUS пројеката 5. фебруара 2014. године у палати "Србија". Састанку су присуствовале главни координатори, контакт особе, чланови тимoва свих TEMPUS пројеката чија је реализација у току. Локални тим TEMPUS "MASTS" пројекта са Универзитета у Нишу представљале су проф. др Татјана Митровић, контакт особа и проф. др Марина Матејевић, члан Конзорцијума. Као представници TEMPUS "MASTS" пројекта састанку су присуствовали и главни координатор проф. др Лидија Радуловић са Универзитета у Београду, као и администратор пројекта Милена Димитријевић. Координативни састанак су отвориле Јелена Цимбаљевић, саветник Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Марија Филиповић-Ожеговић, директор TEMPUS канцеларије Србије. Тема преподневне сесије била је успешност и одрживост TEMPUS пројеката.

У наставку скупа проф. др Јелена Паројчић и Александар Јовић и Ана Илић су поделили своја искуства у припреми финалног финансијског извештаја на сопственим TEMPUS пројектима ("Postgraduate Qualification in Pharmacy: the Way Forward" – PQPPharm 158897-2009, односно "Governance and Management Reform in Higher Education in Serbia" – GOMES 158926-2009). Дискусију о темама скупа и текућим проблемима је отворила Татјана Митровић са питањем везаним за проблем дужине акредитације нових мастер студијских програма насталих на TEMPUS пројектима и реализације свих планираних активности на пројектима. Конкретно, ради се о немогућности реализацији активности 7.4, која подразумева боравак наших студената уписаних на нови мастер програм на универзитетима европских партнера (Аct. 7.4 - Internships of master students to partners' institutions), с обзиром да мастер програм за образовање наставника предметне наставе већ 13 месеци чека одлуку Комисије за акредитацију и проверу квалитета. Татјана Митровић је тражила савет о могућности коришћења средстава предвиђених за студентску праксу у иностранству на мастеру Наставник предметне наставе за студенте са других постојећих, сродних, акредитованих мастер програма на Универзитету у Нишу или за усавршавање будућих професора и асистената са новог мастер програма. Марија Филиповић-Ожеговић из Националне TEMPUS канцеларије је напоменула да је упозната са проблемом дужине трајања процеса акредитације мастер студијских програма Универзитета у Нишу и Београду и да је покушала да молбом упућеној Комисији за акредитацију и проверу квалитета помогне и убрза процес решавања захтева за акредитацију поменутих мастер програма. С обзиром да је ЕACEA доделила средства за студентску праксу на поменутом мастер, Марија Филиповић-Ожеговић сматра да се она не могу употребити за праксу студената са других, сродних мастера, али да се вероватно могу, уз писмену сагласност ЕACEA, употребити за усавршавање будућег наставног кадра на новом мастеру. У наставку дискусије споменут је и проблем дневница на TEMPUS пројектима, проблем одрживости резултата пројекта и учешћа Министарства просвете, науке и технолошког развоја у томе, проблем набавке опреме итд. Детаљно о дискусији у документу Izvestaj sa koordinativnog sastanka TEMPUS projekata 05_02_2014.