Снимање стања образовања наставника на Универзитету у Нишу

Први задатак локалног тима TEMPUS "MASTS" пројекта био је утврђивање тренутног стања образовања будућих наставника на Универзитету у Нишу (Act. 1.2: Mapping of the current curricula and programmes in Serbia). Истраживање је обављено у току марта 2011. године путем анкета упућених проректору за наставу проф. др Властимиру Ђокићу и продеканима за наставу свих факултета Универзитета у Нишу (види: Упитник за Универзитет и Упитник за факултете). Резултате анкетирања обрадили су представници Филозофског факултета и Природно-математичког факултета.

Истраживање је показало да је само 4, од укупно 13 факултета – чланова Универзитета у Нишу, укључило образовање наставника у своје наставне програме. То су: Филозофски факултет, Природно-математички факултет и Факултет спорта и физичког васпитања у Нишу, као и Учитељски факултет у Врању. Према новом Закону о основама система образовања и васпитања, који ће ступити на снагу школске 2012/13. године, за рад у школи биће неопходан мастер ниво образовања и минимум 30 ЕСПБ из педагошко-психолошко-методичке групе предмета, као и 6 ЕСПБ из школске праксе (члан 8, члан 179). Наше истраживање је показало да је тај услов ретко испуњен у постојећим акредитованим наставним програмима. Примећена је разноликост у заступљености педагошко-психолошко-методичких предмета у текућим наставним програмима. Тако нпр. педагошко-психолошко-методички предмети у програмима који се реализују на Природно-математичком факулету су варирали од 17 ЕСПБ на Физици до 60 ЕСПБ на Хемији (модул: Наставник хемије), док се на Филозофском факултету тај блок предмета био заступњен од 16 ЕСПБ на Енглеском језику и књижевности до 40 ЕСПБ на Филозофији. Закључено је да је очигледна потреба за креирањем допунског мастер програма за будуће и садашње наставнике без адекватног педагошко-психолошко-методичког знања којим ће се испунити наведена законска обавеза и услов за рад у просвети.